صدای سکوت

مدل کالا: صدای سکوت
وضعیت: موجود نمی باشد
قیمت: 0تومان

قیمت بدون مالیات: 0تومان
تعداد:  

رژیم صدام از سلاحهای مرگبار شیمیایی نه تنها علیه ایرانیان بلکه علیه مردم کشور خود نیز استفاده کرد.

در روز 26 اسفند سال 1366 (شانزدهم مارس 1988)، هواپیماهای رژیم صدام شهر کرد نشین حلبچه در شمال عراق را هدف حمله وسیع شیمیائی قرار داد.در آن رویداد تلخ و بی سابقه حدود پنج هزار نفر از این شهر- از جمله صدها زن و کودک بی گناه- جان باختند و تعداد بسیار زیادی از آنان در اثر حمله شیمیائی مصدوم گردیدند و از عوارض مزمن این مواد شیمیائی هنوز هم رنج می برند.

فاجعه حلبچه یکی از هولناک ترین و تکان دهنده ترین جنایات جنگی قرن بیستم به شمار می رود.

احمد ناطقی یکی ازعکاسانی بوده است که همزمان با بمباران، در کوچه‌های حلبچه بوده وعکسهای مهمی از قربانیان حلبچه ثبت کرده است،انتشار این عکسها به دلیل آنکه در لحظه مرگ قربانیان گرفته شده بود؛ تکان دهنده بود و تاثیر فراوانی بر افکار عمومی جهان گذاشت .

بخش "حلبچه"شامل عکسهایی از قربانیان این فاجعه می باشدو بخش"امداد" عکسهایی از نحوه کمک رسانی به بازماندگان را شامل می شود. در بخش "21 سال بعد "عکسهایی که احمد ناطقی همزمان با سالگرد مراسم این فاجعه انسانی در حلبچه تهیه کرده است را شامل می شود. عکس هایی بزرگ با همراهی اهالی شهر و کودکان، دقیقا در محل های وقوع نصب می گردد و بعضا بصورت نمادین در دست کودکان قرار می گیرد، همچنین برخی از بازماندگان فاجعه که تصاویرشان در عکس ها وجود دارد، در کنار عکسها حال و هوای آن زمان را تشریح می کنند.

تناقض موجود در دو صحنه زشت"کشتار مردم" و زیبا "حضور زنده مردم" خصوصا کودکان حلبچه، امکان عکاسی خبری مدرنی رافراهم می سازد، همچنین شهر که چهره جدیدی به خود گرفته نیز از سوژه هایی است که توسط عکاس ثبت گردیده و در مقابل تصاویری از همان محل در زمان بمباران شهر قرار می گیرد.

بخش"حاشیه" شامل عکسهایی از مراسم بیست و یکمین سالگرد، نمایشگاه عکس این فاجعه و مراسم انتقال جسم دفن شده کودکی در حیاط منزل مادری داغدار طی مراسمی خاص به گورستان شهر می باشد.

حاصل این تلاش مجموعه مستندی است که تحکیم تصویری حلبچه را موجب می گردد.

شابک : 978-600-91234-1-4
ناشر : موسسه سراسیمرغ سحر
عکس ها : احمد ناطقی
صفحه آرا : احمد ناطقی
مدیر هنری : احمد ناطقی
آماده سازی پیش از چاپ : موسسه سراسیمرغ سحر
لیتوگرافی : اندیشه نوین
چاپ : اندیشه نوین
صحافی : اندیشه نوین
شمارگان : 5000
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1389
وزن : 536گرم

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید:کاربران با اخلاق، بهترین پشتوانه برای حفظ امانتداری یک رسانه اند. استفاده از عکسها و مطالب، با ذکر نام مولف و عنوان پایگاه بلا مانع است

Copyright © 2009 HCP group . All rights reserved.