کتاب عکس « از خاک تا خیال » فرزین ناظم زاده منتشر شد

تاریخ : 2017-12-15 تعداد مشاهده : 1234 نظرات : 0

کتاب عکس فرزین ناظم زاده با عنوان « از خاک تا خیال » با مقدمه ای به قلم علی غیاثی ندوشن ، دبیرانجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان یزد منتشر و در پایگاه تخصصی کتاب عکس برای تهیه و سفارش عرضه شد

کتاب عکس فرزین ناظم زاده با عنوان « از خاک تا خیال » با مقدمه ای به قلم علی غیاثی ندوشن ، دبیرانجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان یزد منتشر و در پایگاه تخصصی کتاب عکس برای تهیه و سفارش عرضه شد.

در بخشی از مقدمه علی ندوشن مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد که نگاهی به مردم، معماری و طبیعت شهر تاریخی ندوشن در منطقه کویری ایران دارد، می‌خوانیم: « ای کاش سالهای پیش از این، ثبت آثار و بناها و نوع زندگی مردم این منطقه انجام می شد و بخش هایی از تاریخ ان به فراموشی نمی رفت. اما فرصت امروز و نگاه به اینده نیز غنیمت است و جا دارد همه مردمو سازمان های مسئول در حفظ و نگهداری آثار این منطقه و همچنین دیگر مناطق و نواحی تاریخی و باستانی استان یزد بکوشند و از هر گونه تلاشی که در این راه انجام می شود حمایت کنند. »

فرزین ناظم‌زاده نیز به عنوان عکس در بخش دیگری از مقدمه مربوط به عکاس آورده است: « رنگ مایه های خاک در بعضی نواحی کویری ایران، گاهی آنقدر نزدیک به هم است که شاید در ابتدا نگاهی را برنتابد و چشمی را خیره خود نکند. گویی همه اطراف را، سکوتی از بی رنگی فرا گرفته، که گاهی فقط بوته های خشک و درختچه هایی کوتاه، که همیشه همدم و یار دیرینه خاک آن دیار بوده است، اندکی از بی رنگی آن می کاهد و کمی از تنهایی اش.
اما این ابتدا، آغاز سفری بلند در حافظه و خیال تاریخ است، که به همین حس و حال پایان نخواهد گرفت و تعابیر دیگری خواهد یافت.
زیرا در همین مناطق و نواحی است که بخش بزرگی از معماری سنتی ایران شکل گرفت و تکوین یافت و دیگر هنرهای تزیینی را نیز با خود همراه کرد و هنر برآمده از آنها را نیز متکامل تر نمود. بررسی ابعاد مختلف این سبک از معمای و توجه به خصوصیات مختلف آن، هم از لحاظ چگونگی به کارگیری مصالح و نوع ساخت و ساز و هم از منظر تناسبات دیداری و همچنین خلق فضا و ایجاد مفهوم برای آن و یا از نظر معماری پایدار در ارتباط با اقلیم و محیط به قدری عالی و در عین حال انسانی است که گویی، لاجرم به نوعی شاعرانگی و یا نوعی عرفان بصری منتهی می گرددکه به غیر از جنبه های مشترک استدلالی موضوع، هر کسی به قدروسع خود از آن بهره می گیرد و درک و حسی فردی را از آن دریافت می کند. آنچه که موجب تحسین جهانیان گردیده  و البته آنچه که ما، امروز به آن افتخار می کنیم. هرچند که مقدار این افتخار ورزی نسبت مستقمیمی با چگونگی امانت داری و یا حفظ و مرمت ما از این آثار و شهرها نیز دارد.
بنابراین بیهوده نیست که در میان همین خاک به ظاهر بی رنگ، رنگ ها آفریده می شود و فیروزه ای و آبی برروی گنبد ها و دیوارهای ابنیه ها و مساجد جان می گیرد و یا مشبک های چوب با شیشه های رنگی در پنجره ها و درها و ارسی ها ایجاد می گردد و فرش های زیبا بافته می شود، قنات های آب احداث می گردد، کشاورزی شکل می گیرد، بادگیرهای بلند این نیروی ناپیدای طبیعت را مهار و برای تهویه و ایچاد خنکی به فضای داخلی هدایت می کند و خشت و کاهگل در زیر نور آفتاب، رنگ ها و سایه روشن ها و جلوه های متفاوتی را در بافت و نمای بیرونی خانه ها و ابنیه ها، بازتاب می دهد . بافتی که به دلیل نوع اقلیم و اختلاف شدید دما در روز و شب اکثرا متراکم است.»
ناظم زاده در انتهای متن مقدمه کتاب یادآور شده: «ندوشن را باید دید… و شاید دیگر بیش از این نیازی نباشد که در مقدمه کتاب عکس برای ان نوشت، زیرا بسیاری از مفاهیمی که در سطور بالاتر امده است ، برای این شهر هم مصداق می یابد و مجال نیز اندک است … و به آن زن کهنسالی نگاه کرد که در مواجهه با دوربین می ایستد، به من نگاه می کند و تنها سیب در دستش را در واقع به همه ما و تمام کسانی که این کتاب را در آینده نزدیک و دور می بینند، تعارف می کند».

فرزین ناظم‌زاده، متولد ۱۳۴۱ در شهر رشت است و در طراحی با گرایش های معماری، معماری داخلی و مبلمان و همچنین عکاسی الهاست که تجربه و تبحر دارد. برگزاری نمایشگاه عکس انفرادی -مَروَست  تاریخی در کویر – در موزه گنجینه فرهنگ و هنر یزد سال ۹۵ و برگزاری دو کارگاه آموزشی عکاسی و چاپ کتاب عکس « خشت و آفتاب » را در سوابق اجرایی و هنری خود دارد.

کتاب عکس « از خاک تا خیال » با عکس های فرزین ناظم زاده ، با نگاهی به شهر تاریخی ندوشن در منطقه کویری ایران به شماره شابک: 6-37-7348-964-978 در 216 صفحه در قطع خشتی، طرح روی جلد و گرافیک حمیدرضا ابوالفتحی و ترجمه فارسی به انگلیسی امین اصلانی در انتشارات سیب سرخ، با شمارگان 1000 نسخه به قیمت شصت هزار تومان/ 600000ریال چاپ شده و جهت معرفی و ارایه در اختیار « پایگاه تخصصی کتاب عکس » قرار گرفته است.

در صورت تمایل به سفارش و دریافت نسخه ای از این تالیف به سایت کتاب عکس مراجعه و یا « ایـنـجـا » کلیک کنید.

 
تگها :

نظرتان را با ما در میان بگذارید

Captcha


کاربران با اخلاق، بهترین پشتوانه برای حفظ امانتداری یک رسانه اند. استفاده از عکسها و مطالب، با ذکر نام مولف و عنوان پایگاه بلا مانع است

Copyright © 2009 HCP group . All rights reserved.